Uzbrajaj i rozbrajaj alarm szybko za pomocą intuicyjnego interfejsu klawiatury systemowej używając kodu, breloków zbliżeniowych RFiD lub też użyj pilotów dwukierunkowych do sterowania swoim systemem alarmowym JABLOTRON MERCURY.
Interfejs
Jablotron Alarms po raz kolejny w swoim nowym systemie MERCURY wykorzystuje interfejs z kolorowymi kontrolkami (przyciskami) na klawiaturach systemowych. Jest to kontynuacja konceptu zapoczątkowanego w serii JABLOTRON 100 / 100 Plus a opracowanego z myślą o stworzeniu intuicyjnego interfejsu, który mógłby być obsługiwany w prosty sposób również przez dzieci i osoby starsze.
Na czym dokładnie polega wspomniany koncept sterowania i prezentowania stanu alarmu? Producent wprowadzając na rynek innowacyjny system alarmowy serii Jablotron 100 opracował prosty i skuteczny sposób prezentowania stanu alarmu oraz sterowania - uzbrojenia stref i załączonych funkcji automatyki domowej.
Rozwiązanie polega na zastosowaniu dobrze znanego wszystkim mechanizmu świateł drogowych, gdzie kolor zielony oznacza pozwolenie na przejście lub jazdę a kolor czerwony ostrzega i nakazuje czekać. Dokładnie w ten sam sposób alarm do domu Jablotron 100 a teraz również Mercury informują użytkownika o stanie systemu, jego strefach i załączonych funkcjach.
System alarmowy Jablotron Mercury posiada 4 niezależne strefy. Każda z nich może zatem przyjmować jeden stan na segmencie klawiatury systemowej tj. – kolor zielony określa alarm nieaktywny (inaczej nieuzbrojony) – można wejść do chronionej strefy lub całego obiektu oraz kolor czerwony, który informuje że system został aktywowany (inaczej uzbrojony) a naruszenie chronionej strefy wyzwoli alarm. Dzięki takiemu rozwiązaniu już na pierwszy rzut oka nawet z dużej odległości pozwala określić jakie strefy są chronione. Rozwiązanie doskonale sprawdza się np. w domu rodzinnym dwu-poziomowym kiedy chcemy zabezpieczyć na noc tylko niższy poziom a wyższy z sypialniami ma pozostać nieaktywny.
Wejście do obiektu
Rozbrojenie alarmu lub strefy z poziomu klawiatury możesz wykonać na kilka sposobów. Przeważnie klawiatury dostępne są w miejscach gdzie chronione są przez czujniki ruchu. Oznacza to, że zaraz po wejściu do strefy chronionej wykrywany jest ruch i zostaje wzbudzony alarm dając czas na wejście. W tym czasie możesz podejść do klawiatury i zdeaktywować system wprowadzając kod dostępu.
Kontrola dostępu
Prostszą metodą jest zastosowanie kart i breloków zbliżeniowych RFiD. Z uwagi na to, że czasem można zapomnieć kodu (ponieważ często robimy to mechanicznie) lub mylnie wprowadzić pin, niektórzy użytkownicy preferują zastosowanie np. breloków RFiD, które przyczepić można do kluczy.
Oprócz tego, że breloki Jablotronu są wykonane bardzo elegancko, są obszyte czarną lub czerwoną skórą, jest to również sprawdzony i wygodny sposób rozbrajania alarmu. Zaraz po otwarciu drzwi kluczem możesz od razu podejść do klawiatury i przyłożyć brelok do czytnika RFiD aby wzbudzony system alarmowy został wyłączony przed końcem czasu na wejście.
Karty RFiD działają dokładnie tak samo jak breloki zbliżeniowe, występują tylko w innej formie umożliwiając np. nadruk danych posiadacza na karcie. Jest to wykorzystywane przez firmy i przedsiębiorstwa w celu wykonania przepustki personalnej i kontroli dostępu pracownika do konkretnych stref a czasem funkcji systemu alarmowego.
Każdy brelok i karta RFiD są przypisane do konkretnego użytkownika, dzięki czemu każde uzbrojenie / rozbrojenie alarmu zawsze rejestrowane jest w logu systemowym a po odpowiedniej konfiguracji powiadomień (np. w aplikacji MyJablotron) również może zostać wysłana informacja do użytkownika breloka o zdarzeniu.
Wyjście
Uzbrajanie alarmu domowego lub poszczególnych jego stref możesz wykonać w podobny sposób jak ma to miejsce przy rozbrajaniu, naciskając kontrolkę konkretnej strefy (zacznie migać na czerwono) i wprowadzając kod lub przykładając kartę lub brelok zbliżeniowy RFiD.
Podział na strefy
Jeśli posiadasz dom jednorodzinny przypuszczalnie będziesz chciał(a) podzielić go na strefy takie jak parter, garaż, piętro (sypialnie). Jest to bardzo przydatna funkcja systemu alarmowego, dzięki której można chronić tylko wyznaczony obszar - np. włączyć ochronę garażu i pojazdu podczas gdy reszta domu pozostaje do dyspozycji domowników czy też uzbroić cały dół (parter) na noc a całe piętro pozostawić do użytku.
Brzmi to całkiem fajnie, ale co z uzbrajaniem całego domu kiedy chcesz szybko wyjść? Jablotron ma na to bardzo prosty sposób. Możesz wykorzystać jedną strefę do kontroli wszystkich pozostałych. W praktyce oznacza to że uzbrajanie jak i rozbrajanie całości jest bardzo proste i szybkie.
Piloty i karty RFiD
Jeśli nie potrzebujesz klawiatury, nie są dla Ciebie istotne informacje o stanie alarmu czy stref lub też uzbrajasz tylko 1-2 strefy (dom + garaż, mieszkanie + piwnica, biuro, działka, domek wczasowy) możesz wykorzystać piloty 2 i 4-przyciskowe Jablotron do sterowania swoim alarmem. Jest to najprostsza opcja, zapewniająca bezproblemową obsługę i szybkość działania, którą z pewnością docenią osoby starsze i seniorowie.
Piloty model JA-152J MS II i JA-154J MS II do systemów alarmowych Jablotron 100 i Mercury posiadają komunikację dwu-kierunkową. Oznacza to, że każde uzbrojenie alarmu zostaje zwrotnie potwierdzone dla pewności sygnałem dźwiękowym i optycznym na pilocie.